CL_P_005 Odběr moče na katecholaminy

Pokyny/Pokyny pro pacienty

číslo dokumentu

: CL_P_005

verze dokumentu

: 01

platí od

: 06.06.2017

sestaveno

: 15.03.2023

Centrální laboratoře Fakultní nemocnice Bulovka, Budínova 67/2, 180 81 Praha 8

Odběr vzorku moče – KATECHOLAMINY
(5-hydroxyindoloctová kyselina, metanefriny)

 

Vážená paní, vážený pane,

bude Vám prováděno vyšetření, jehož cílem je posoudit funkci nadledvin.
Obdržel jste nádobku s konzervačním činidlem (8 ml 25% kyseliny chlorovodíkové).


 

HIOK_2

 

 

 

POZOR: žíravina! Před zahájením sběru je nutné nalít do sběrné nádoby konzervační činidlo, tj. 8 ml 25 % kyseliny chlorovodíkové. Bez konzervačního činidla nemá vyšetření smysl!!!

 

 

Příprava pacienta na odběr:

Pokud to lze, je nutno vysadit po dohodě s lékařem 2 týdny před sběrem moče všechny léky, případně provést výměnu betablokátorů, ACE inhibitorů a diuretik za alfa blokátory a blokátory kalciových kanálů. Jinak vysadit léky typu: alfa-methyldopa a jiná centrálně působící antihypertenziva, inhibitory MAO, antiparkinsonika (L-DOPA), sulfonamidy, antibiotika, diuretika, salicyláty, benzodiazepiny.

 

Dieta 3 dny před sběrem a během sběru moče:

Dieta 3 dny před sběrem a během sběru moče: vynechat kávu a jiné potraviny s kofeinem, silný čaj, alkohol, kakao, ořechy, čokoládu, potraviny s vanilinem, sýry, banány, citrusy, zeleninu, bylinkové čaje, ovocné šťávy.

 

Sběr moče za 24 hodin:

Ráno v 6 hodin se vymočíte do záchodu a poté budete veškerou moč (i při stolici) střádat do určené nádoby (popř. více nádob), naposledy se do nádoby vymočíte v 6 hodin následujícího dne. Po dobu sběru by měla být nádoba uložena v temnu a chladu. Po ukončení sběru změřte objem moče, odlijte vzorek moče (stačí 25 ml). Odlitý vzorek dodejte v den ukončení sběru i se žádankou na Centrální příjem CL FNB (pavilon 8). Informaci o objemu moče sdělte pracovníkovi Centrálního příjmu při předávání.

 

Přesné dodržení pokynů je podmínkou vyšetření.

 

Děkujeme Vám za spolupráci,

Centrální laboratoře Fakultní nemocnice Bulovka