D-dimery (DD)

 

Využití testu STA Liatest D-Di Plus

-test má sloužit společně s modelem klinického hodnocení skóre předběžné pravděpodobnosti před testem (PTP) k vyloučení plicní embolie (PE) a hluboké žilní trombózy (DVT) u ambulantních pacientů s podezřením na hlubokou žilní trombózu nebo plicní embolii.

-test lze dále použít v rámci klinických skóre (jako je skóre ISTH) jako pomůcku při diagnostice a monitorování diseminované intravaskulární koagulace (DIC).

 

Klinické aplikace:

- Trombóza

Jednou z hlavních klinických aplikací stanovení D-dimerů je vyloučení venózního tromboembolismu (VTE) v případech, kdy je hladina D-dimerů nižší než předem definovaná hraniční hodnota (“cut-off”). Test D-dimerů by měl být používán spolu s dobře ověřeným klinickým skóre k bezpečnému vyloučení pacientů s venózním tromboembolismem mezi ambulantními pacienty s nízkou nebo středně vysokou hodnotou klinického skóre. Bylo prokázáno, že na věku závislé cut-off hodnoty pro podezření na DVT a PE zvyšují specifičnost D-dimeru a redukují počet nadbytečných zobrazovacích technik u populace pacientů starších 50ti let. 

Vyšetření D-dimerů je třeba provést před zahájením antikoagulační léčby.

U trombotických stavů může hladina D-dimerů stoupnout po ukončení antikoagulační léčby. Toto zvýšení je patrně rizikovým faktorem pro reokluzi, zejména v případech idiopatické trombózy. Podle některých autorů je vývoj D-dimerů užitečným nástrojem k vyhodnocení rizika recidivy venózního tromboembolismu u takových pacientů.

- Diseminovaná intravaskulární koagulopatie (DIC)

Při DIC je aktivován fibrinolytický systém, a proto se hladina D-dimerů zvyšuje. Test D-dimerů může sloužit jako pomůcka při stanovení diagnózy DIC a při léčbě pacientů s DIC.

- Aktivace koagulace

Hladina D-dimerů se při stavech s aktivovanou koagulací zvyšuje, protože takové stavy vedou ke zvýšené tvorbě trombinu, po které následuje vytváření fibrinu a následně zvýšená fibrinolýza, která je nejčastěji reaktivního charakteru.

Zvýšenu koncentraci D-dimerů lze pozorovat v pooperačním období, při maligních nádorových onemocněních, krvácení a závažných infekcích.

 

Referenční meze a orientační hodnocení stupně pozitivity:

Parametr

Jednotka

Referenční meze a orientační hodnocení stupně pozitivity

D-dimery (FEU) - sety Stago

mg/L

0,0 – 0,50 - negativní

 

mg/L

0,51 - 0,99 mg/L FEU - slabě pozitivní

 

mg/L

1,00 - 2,99 mg/L FEU - pozitivní

 

mg/L

3,00 - 3,99 mg/L FEU - silně pozitivní

 

mg/L

nad 4,00 mg/L FEU - silně pozitivní, nad 4,0

Na žádost oddělení lze kvantitativně stanovit hodnotu nad 4,00 mg/L FEU; měříme do 20 mg/L FEU

 

mg/L

nad 20 mg/L FEU - silně pozitivní, nad 20,0

Doporučení ČHS ČLP JEP:

1.       U dětí do 28 dní je normální hodnota do 0-5ti násobku cut-off (tj. 0-2,5 mg/L FEU). *

2.       Pro vyloučení plicní embolie u pacientů nad 50 let lze použít věkově závislé cut-off. Jeho základní hodnota je 0,500 mg/L FEU pro věkovou skupinu do 50 let a s každým dalším rokem věku se zvyšuje o 0,01 mg/L až do 80 let.*

* není zohledněno v referenčních mezích LIS.

 

 

Omezení metody:

•Koncentrace D-dimerů u chylozních plasem může být podhodnocena; test není citlivý na triglyceridy až do 5 g/L.

Hladiny degradačních produktů fibrinogenu vyšší než 15 mg/L mohou způsobit nadhodnocení hladiny D-dimerů.

Přítomnost revmatoidního faktoru v koncentraci vyšší než 1000 IU/mL může způsobit nadhodnocení hladiny D-dimerů.

Hemoglobin, konjugovaný bilirubin, nekonjugovaný bilirubin a hepariny (nefrakcionovaný a nízkomolekulární) neinterferují s tímto stanovením až do koncentrace 2 g/L (hemoglobin), 290 mg/L (konjugovaný bilirubin), 200 mg/L (nekonjugovaný bilirubin), 2 IU/mL (heparin nefrakcionovaný) a 2 IU anti-Xa/mL (hepariny nízkomolekulární).

•Také velmi vzácně se vyskytující protilátky proti hovězímu albuminu a/nebo proti myším protilátkám (HAMA) u některých jedinců mohou vést k nadhodnocení hladiny D-dimerů. Přítomnost blokující látky však minimalizuje interference způsobené heterofilními protilátkami (včetně revmatoidního faktoru a HAMA).

•Pacienti s distální hlubokou žilní trombózou mohou mít normální hladinu D-dimerů.

•Test D-dimerů nemá být používán u pacientů s vysokým klinickým skóre předběžné pravděpodobnosti PTP.

 

Zvýšené hodnoty: u hluboké žilní trombózy, plicní embolie, DIC, jaterní cirhózy, u některých maligních onemocnění. Se zvýšenými hodnotami se také můžeme setkat při poranění, při zánětlivých komplikacích, po operacích, hepatopatiích. Fyziologicky se zvyšuje hladina D-dimerů v době menstruace, v těhotenství, po porodu a po namáhavé dlouhotrvající práci.

 

Na vyžádání je na OKHT (VŠ) k dispozici pro kliniky text Markery související s Fibrinem (česky, anglicky) - ad vyšetření FM (SFMC), FDP a DD stanovované v naší laboratoři.