E-02 Výsledky – formy vydávání, typy nálezů a laboratorních zpráv

 

Po provedení analýz a kontrole odpovědným pracovníkem jsou výsledky z laboratorního informačního systému uvolněny do nemocničního informačního systému (NIS) a zpřístupněny lékařům lůžkových a ambulantních oddělení FNB.  Výsledky z některých laboratoří podléhají dvoustupňové kontrole.

 

Vydávání výsledků vyšetření: 

·         Transfuzní výsledky v režimu „VITÁLNÍ INDIKACE“ jsou telefonicky nahlášeny ihned po zhotovení a zároveň uvolněny do NIS

·         Hematologické a biochemické výsledky typu „STATIM“ vyšetření a výsledky během pohotovostní služby jsou odesílány prostřednictvím NIS na lůžková a ambulantní oddělení, telefonicky se nehlásí.

·         Hematologické, biochemické a imunologické výsledky typu „RUTINA“ jsou průběžně uvolňovány do NIS

·         MIKROBIOLOGIE  - pokud je v průběhu vyšetření zjištěn významný nález, je tento ohlášen ošetřujícímu lékaři a na vyžádání anebo v případě, že konečný výsledek bude připraven za delší dobu než 1 týden, je odeslán výsledek předběžný.
Elektronické výsledky jsou odesílány ve formátu textového souboru do chorobopisu
nemocničního systému UNIS. V odůvodněných případech nebo na žádost žadatele jsou před ukončením vyšetřováním odesílány elektronicky předběžné výsledky, které jsou jako předběžné jasně označeny.

·         Všechny výsledkové listy jsou distribuovány ve všední dny v 16:00 ústavní dopravou nebo průběžně přímou donáškou (sanitáři)

·         Kumulativní nález je možné vytisknout na žádost lékaře.

·         Výsledky vyšetření, které nelze odeslat prostřednictvím NIS (nepřipojená oddělení nemocnice, oddělení mimo nemocnici):

o   výsledky statimových vyšetření se sdělují na vyžádání telefonicky ordinujícímu lékaři nebo sestře

o   výsledky rutinních vyšetření jsou odesílány v tištěné formě Českou poštou denně (pondělí až pátek)

·         Výrazně patologické výsledky se telefonují podle seznamu patologických výsledků podléhajících hlášení (viz dokument E-01 Hlášení výsledků v kritických intervalech). Oznámení o nahlášení patologických výsledků jsou zapisovány do laboratorního informačního systému jako textový komentář ke zprávě o laboratorním vyšetření.

 

·         Toxikologické výsledky jakéhokoliv vyšetření pro forenzní účely, včetně vyšetření soukromých osob jsou vydávány pouze formou osobního předání nebo písemnou formou příslušnému žadateli. Pro urychlení předání výsledku vyšetření je možné i současné zaslání elektronické kopie zabezpečeným e-mailem (ve formě zaheslované pdf přílohy) či datovou schránkou. Sdělení výsledků jiným osobám, než žadateli je možné pouze v souladu s platnými právními předpisy.

·         Výsledky toxikologických vyšetření u zemřelých osob jsou uvolňovány prostřednictvím ISSL (Informační systém soudního lékařství). Výsledek je konzultován s pitvajícím lékařem a následně se výsledky vydávají písemnou formou (Výsledkové listiny) přímo příslušnému pitvajícímu lékaři.

 

Vydávání výsledkových listů pacientům – viz  CL_POKYN_002 Vydávání výsledků pacientům

 

 

Typy nálezů a laboratorních zpráv


Výsledky v elektronické podobě
jsou dostupné v UNIS FNB. Elektronické odesílání výsledků do informačních systémů lékařů mimo FNB je možné prostřednictvím programu MISE Stapro, případně programu eZpráva.

 

Výsledkový list v tištěné podobě obsahuje:

·         identifikaci laboratoře, která výsledek vydala

·         jméno, příjmení a rodné číslo pacienta (příp. číslo pojištěnce) na každé straně

·         diagnózu

·         kód pojišťovny

·         typ primárního vzorku

·         název a identifikaci oddělení, které vyšetření požaduje

·         jméno lékaře požadujícího vyšetření

·         datum a čas odběru primárního vzorku

·         datum a čas přijetí vzorku laboratoří

·         režim vyšetření (rutina, statim)

·         číslo vzorku

·         stav materiálu (poznámka k měřenému vzorku a jeho kvalitě, např. krev sražena, málo materiálu, chylózní plazma apod.)

 

·         kód výkonu

·         nezaměnitelnou identifikaci vyšetření - kompletní název vyšetření obsahuje zkratku/název materiálu a vlastní název metody (odkazy na SOP).

V případě vyšetření z plasmy-Li nebo séra zkratka materiálu není uvedena. Zkratka materiálu není uvedena též u metod, kdy materiál vyplývá z názvu vyšetření (např. proteinurie) nebo u vyšetření, která se provádějí výhradně z jediného materiálu (např. Bence-Jonesova bílkovina).

 

·         výsledek vyšetření i s jednotkami výsledku, pokud je to možné.

·         biologické referenční intervaly

·         v případě potřeby textové interpretace výsledků

·         identifikaci osoby, která uvolnila výsledek

·         datum a čas uvolnění výsledku

·         číslování stran spolu s celkovým počtem stran 

 

Telefonické vydávání výsledků

·         pacientům a nezdravotnickým pracovníkům se výsledky telefonicky nesdělují!

·         naléhavé výsledky se sdělují telefonicky pouze zdravotnickým pracovníkům, do LIS je proveden záznam o nahlášení výsledku s uvedením data, času, předmětu hlášení (např. vitální indikace), osoby, která výsledek hlásila a osoby, které byl výsledek ohlášen

·         výsledky v kritických intervalech se sdělují telefonicky – viz E-01 Hlášení výsledků v kritických intervalech 

 

Archivace výsledků

·         výsledky jsou kdykoliv dostupné v elektronické podobě v archivu laboratorního informačního systému

·         hematologické tištěné archivy se skladují 5 let, transfuzní hlavní kniha se archivuje 30 let

 

Zpět na úvodní stranu